آموزشی

فتوگرافی دندان چیست؟

فتوگرافی دندان

فتوگرافی دندان، حوزه‌ای تخصصی از عکاسی است که به مستند سازی تظاهرات بالینی بیماریها و نتایج به کار گرفتن روش‌ های درمانی و جراحی پزشکی می ‌پردازد. این عمل مستلزم سطح بالایی از مهارت فنی برای ارائه عکس بدون اطلاعات گمراه کننده است . از این عکس ها به عنوان اسناد بالینی و تحقیقاتی در مجلات علمی و تدریس هم استفاده می شود.

تصاویر فتوگرافی دندان وضعیت بیماران را در مراحل مختلف بیماری، همچنین قبل و بعد از عمل جراحی ثبت می کنند. این عکس ها به متخصصان مراقبت های بهداشتی برای برنامه ریزی درمان وهمینطور آموزش دانشجویان در مطالعه بیماری ها کمک می کند.

با استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، می توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه زیر، در مرکز تصویری برداری دهان، فک و صورت دکتر بوشهری نوبت خود را دریافت نمایید.

فتوگرافی دندان چیست؟
فتوگرافی دندان چیست؟
فتوگرافی دندان چیست؟

فتوگرافی دندانپزشکی و فتوگرافی ارتودنسی

فتوگرافی ارتودنسی شامل عکس هایی از زاویه های مختلف چهره و دندانهاست که باید بسیار دقیق و با کیفیت واز زاویای استاندارد تهیه شود . فتوگرافی ارتودنسی اسکن دقیقی از وضعیت و پارامترهای چهره ، طرح لبخند و دندان های شما به دندانپزشک می دهد و به او کمک می کند تا برای شما بهترین طرح درمان متناسب با پارامترهای صورت طراحی کند و همین طور فرایند پیشرفت درمان را کنترل نماید. با توجه به اهمیت فتوگرافی دندان، بیماران باید در انتخاب بهترین رادیولوژی دهان، فک و صورت دقت بیشتری داشته باشند.

دلایل تهیه فتوگرافی دندان پزشکی و فتوگرافی ارتودنسی

برای استفاده از فتوگرافی دندان پزشکی و فتوگرافی ارتودنسی دلایل زیادی وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن اشاره می کنیم :

۱– کمک به طرح درمانی دقیق

گاهی اوقات در معاینه اولیه دندانپرشک متوجه نقایص و مشکلات بیمار خود نمی شود . فتوگرافی دندان پزشکی و ارتودنسی کمک می کند تا دندانپزشک به دید کلی از وضعیت دندان های شما دست یابد و طرح درمان مناسب ارتودنسی ، ونیرکامپوزیت ، لمینت دندان یا ایمپلنت تجویز کند .عکس پزشکی باید به گونه ای استاندارد انجام شده باشد که پزشک بتواند با استناد به آن طرح درمان دقیقی را طرح ریزی کند .

۲مستند لازم برای ادارات بیمه

یکی از شروط برخی از اداره های بیمه برای پوشش هزینه های درمان دندانپزشکی ، ارائه ی مدارک کافی و مستند می باشد، بدین منظور عکسهای دندانپزشکی و فوتوگرافی ارتودنسی به کمک بیماران آمده ، و بیماران را جهت تکمیل پرونده پزشکی خود یاری می کند.

۳تعامل راحت تر دندان پزشک با بیمار و لابراتوار و سایر پزشکان

یکی از مشکلاتی که اغلب دندانپزشک ها با آن دست و پنجه نرم می کنند عدم توجیه بیمار از روند فرایند درمانی خود است . با فتوگرافی می توان مشکل را حل کرد و بیمار را تا حد زیادی از کیفیت درمان خود آگاه کرد .با فتوگرافی می توان نتایج را آنالیز کرد و آن را با وضعیت فعلی بیمار مقایسه کرد تا پزشک و بیمار بتوانند به یک طرح درمان مشترک و قابل پذیرش برسند .

۴ارائه مستندات قانونی و قابل اتکاء

فتوگرافی دندان پزشکی با ارائه ی تصاویری صحیح و واقعی قبل و بعد از درمان سندی قابل اتکاء برای رفع مشکلات قضایی متخصصین ارتودنسی و دندانپزشکان زیبایی میباشد . توجه فرمایید که تنها فرمت معتبر جهت ارجاع به مراجع قضایی فرمت خام و بدون پردازش اطلاعات خام  میباشد.

۵استفاده از عکاسی دندان پزشکی و ارتودنسی در سمینار ها ، مقالات و تبلیغات  :

یکی از دغدغه های دندانپزشکان در سمینار ها و تدوین مقالات نبود آرشیوی از عکسهای پزشکی مرتبط با موضوع مورد نظر پزشک میباشد .در این شرایط استفاده از فتوگرافی دیگر پزشکان و یا آرشیو های خارجی ، باعث عدم تطبیق محتوای مقالات و عکس های به کار برده شده میگردد ، که این مورد باعث کاهش اثرگذاری مقالات می شود .علاوه بر موارد گفته شده از فتوگرافی می توانید جهت تبلیغ در شبکه های اجتماعی و ارائه نمونه کارهای خود ، تحت نظارت سازمان نظام پزشکی مرجع و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی خود، استفاده کنید .

ابزار مورد استفاده در فتوگرفی دندان

لوازم جانبی در فتوگرافی دندان که به گرفتن تصاویر بهتر کمک می کند. آنها شامل رترکتورها، آینه ها و کنتراست ها هستند. از آنجا که آنها با حفره دهان بیمار تماس دارند، همه آنها باید اتوکلاو شوند.

رترکتور ها

رترکتورها برای بلند کردن لب ها و دسترسی بهتر به حفره دهان استفاده می شوند. آنها می توانند از پلاستیک یا فلز ساخته شوند. دو نوع اصلی وجود دارد: رترکتور های  خود جمع شونده و رترکتور های یک طرفه. آنها در اشکال و اندازه های مختلف وجود ارند.

رترکتورهای خود جمع شونده بیشتر برای نماهای جلویی و همچنین برای عکس های اکلوزال استفاده می شوند. کشنده های یک طرفه بیشتر برای نماهای جانبی استفاده می شوند.

آینه ها

از انعکاس آینه ها در فتوگرافی برای عکس برداری از زوایایی که دسترسی به آن سخت می باشد استفاده می شود. آنها را می توان از مواد مختلف و با تکنیک های مختلف ساخت. رایج‌ترین آینه‌ها از فلز جلا داده شده یا شیشه‌  ساخته می‌شوند که دارای سطحی بسیار بازتابنده هستند.

آینه ها اشکال و اندازه های مختلفی دارند، اما بیشتر از دو شکل اکلوزال و جانبی استفاده می شود.

کنتراست ها

کنتراستورها اجازه می ‌دهند تا عکس‌ هایی از دندان‌ ها با پس‌ زمینه سیاه گرفته شود. آنها در اشکال و اندازه های مختلف می آیند. آنها از آلومینیوم سیاه یا از صفحات فلزی پوشیده شده با سیلیکون سیاه نرم ساخته شده اند. در سه نوع وجود دارند: قدامی، اکلوزال و جانبی

قرارگیری صحیح ابزارهایی مانند آینه ها، رترکتورها  و کنتراست ها برای دسترسی خوب و جلوگیری از موانعی که با محور عکس تداخل می کنند بسیار مهم است. ابزار می تواند توسط بیمار و همچنین دستیار یا عکاس نگه داشته شود.

قرارگیری دوربین برای عکاسی داخل دهانی در قسمت جلو

قرارگیری دوربین برای عکاسی داخل دهانی در قسمت جلو

استفاده از کنتراستور برای عکس برداری از دندان های فک پایین

فتوگرافی دندان9

قرار دادن آینه باکال و رترکتور برای نمای جانبی/باکال

فتوگرافی دندان10

عکس های پرتره

در عکاسی پرتره، هدف اصلی ثبت تمام صورت از بالای سر تا گردن در ۳ حالت اصلی است: لب ها کنار هم، دهان باز و لبخند کامل. از این نوع تصاویر برای تحلیل زیبایی و تقارن صورت استفاده می شود.

فتوگرافی دندان11
Back to list

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *