اطلاعات, عمومی

رادیولوژی دندان: شناسایی دقیق مشکلات دندانی

رادیولوژی دندان ; drbooshehri.com

رادیولوژی دندان چیست و چه کاربردهایی دارد؟

رادیولوژی دندان یک شاخه از رادیولوژی است که برای تصویربرداری و تشخیص بیماری ‌ها و مشکلات دندان و بافت ‌های مرتبط با آنان استفاده می‌شود.

این تصاویر عموماً شامل عکس‌ های رادیوگرافی دندان و فک و صورت هستند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی، دستگاه ‌های پرتوساز در رادیولوژی دندان به صورت چشمگیری بهبود یافته ‌اند و به صورت گسترده در دندانپزشکی استفاده می ‌شوند.

با استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، می توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه زیر، در مرکز تصویری برداری دهان، فک و صورت دکتر بوشهری نوبت خود را دریافت نمایید.

رادیولوژی دندان: شناسایی دقیق مشکلات دندانی
رادیولوژی دندان: شناسایی دقیق مشکلات دندانی
رادیولوژی دندان: شناسایی دقیق مشکلات دندانی
رادیولوژی دندان: شناسایی دقیق مشکلات دندانی

اهمیت رادیولوژی دندان در تشخیص بیماری

رادیولوژی دندان به دندان ‌پزشکان و متخصصان رادیولوژی کمک می‌ کند تا بتوانند بیماری‌ های دندانی و مشکلات مرتبط با آنان را تشخیص دهند و درمان مناسبی را برای بیمار پیشنهاد دهند. همچنین، این تصاویر به دندان پزشکان اجازه می ‌دهند تا برنامه ‌ریزی درمانی بهتری برای بیماران خود داشته باشند و درمان ‌هایی را که به بیمار نیاز دارد ارائه دهند.

در رادیولوژی دندان، از چند نوع دستگاه پرتوساز استفاده می‌شود:

  1. دستگاه پانورامیک
  2. دستگاه تصویربرداری داخل دهانی
  3. دستگاه سی بی سی تی

 

 دستگاه پانورامیک، تصویر پانوراما از دندان ‌ها، فک‌ ها و استخوان ‌های صورتی را تهیه می‌ کند. این دستگاه برای تشخیص بیماری ‌های دندانی، فکی و استخوانی مرتبط با دندان مفید است. دستگاه تصویربرداری داخل دهانی، تصاویر با کیفیت بالا از دندان‌ ها و بافت ‌های نگهدارنده آن ‌ها را تهیه می‌ کند. این دستگاه برای تشخیص دقیق ‌تر بیماری ‌های دندانی و بافت‌ های نرم مرتبط با آن ‌ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

مقاله مرتبط: تصویربرداری خارج دهانی

 

برای به حداکثر رساندن بهره‌ وری و کاهش اثرات جانبی، رعایت نکات حفاظتی در استفاده از دستگاه‌ های رادیولوژی دندان از اهمیت بسزایی برخوردار است. به عنوان مثال، استفاده از روپوش و یقه سربی  برای حفاظت از بیمار در هنگام تصویربرداری و همچنین استفاده از دستگاه‌ هایی با تکنولوژی پیشرفته می‌ تواند کمک کننده در افزایش حفاظت پرتویی باشد.

علاوه بر این، رادیولوژی دندان در بسیاری از جنبه ‌های دندانپزشکی از جمله درمان کانال ریشه، ترمیم دندان، جراحی دندان، جایگذاری دقیق  ایمپلنت دندان و ارزیابی های قبل حین و پایان درمان ارتودنسی مفید است.

رادیولوژی دندان شناسایی دقیق مشکلات دندانی (1)
رادیولوژی دندان شناسایی دقیق مشکلات دندانی (2)
رادیولوژی دندان شناسایی دقیق مشکلات دندانی (4)
رادیولوژی دندان شناسایی دقیق مشکلات دندانی (3)
Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *