آموزشی, اطلاعات

تصویربرداری پری اپیکال در رادیولوژی دندان

پری اپیکال ; drbooshehri.com

رادیوگرافی پری اپیکال چیست؟

رادیو گرافی پری اپیکال شیوه ای از تصویر برداری از دندان ها با اشعه ایکس است که می تواند تاج، ریشه و حداقل 2 میلی متر ازاستخوان در برگیرنده اطراف ریشه را نشان دهد. این تصویر از نظر وضوح و جزییات بسیار دقیق است و اگر با ابزار نگهدارنده فیلم در داخل دهان و به روش موازی تهیه شود، دقت ابعادی بسیار بالایی دارد.

با استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، می توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه زیر، در مرکز تصویری برداری دهان، فک و صورت دکتر بوشهری نوبت خود را دریافت نمایید.

این نوع تصویر برداری بسته به محل قرار گیری دندان از یک تا سه دندان کنار هم را می تواند نشان دهد و جزیی از معاینه متداول در دندانپزشکی به شمار می رود. اگر چه عمدتا یک روش تشخیصی است گاهی جزیی از چرخه درمان است، مثلا در حین درمان ریشه برای تخمین طول کانال ریشه، تعداد ریشه ها و کانال ها و اطمینان از کیفیت پرکردگی کانال ریشه یا قرار گیری درست پین در حین ترمیم دندان ها و …. .

رادیوگرافی پری اپیکال ; drbooshehri.com

 انجام رادیوگرافی پری اپیکال بسیار ساده است.  فیلم یا رسپتور دیجیتال داخل دهان و به موازات محور طولی دندان قرار داده می شود و تیوب اشعه دقیقا با زاویه عمود بر آن تنظیم می شود. تابش در زمان بسیار کوتاهی انجام شده و نتیجه به صورت نگاتیو، فیلم پرینت شده یا لینک تصویر در اختیار بیمار و پزشک قرار داده می شود. در بعضی موارد و به دلیل رفلکس تهوع شدید نسبت به جسم خارجی در برخی افراد تحمل این نوع تصویر برداری برای بعضی بیماران دشوار و غیر ممکن است.

رادیوگرافی پری اپیکال ; drbooshehri.com
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *