آموزشی, اطلاعات

اهمیت لترال سفالومتری

لترال سفالومتری ; drbooshehri.com

سفالومتری چیست؟

سفالومتری یک تکنیک اندازه گیری است که نه تنها در مطالعه رشد و تکامل بلکه در ارزیابی کلینیکی بیماران ارتودنسی هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به کمک این تکنیک رابطه ساختارهای جمجمه، صورت و دندان ها به روش استاندارد تعیین می شود. این تکنیک کمک مهمی به ارتودنتیست در زمینه مطالعه نحوه رشد و تکامل بیمار می کند و یک ابزار تشخیصی مهم در  تنظیم طرح درمان بیمار محسوب می شود.

با استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، می توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه زیر، در مرکز تصویری برداری دهان، فک و صورت دکتر بوشهری نوبت خود را دریافت نمایید.

بررسی تاریخچه لترال سفالومتری

سفالومتری در واقع یک نوع از روش های مطالعات انسان شناسی و کرانیومتری بود. در سال ۱۹۲۲ دانشمندی بنام Pacini اولین سفالومتری را بر روی کاغذ ترسیم نمود اما Broadbent (آمریکا) و Hofrath (آلمان) در سال ۱۹۳۱ آن را به دنیای پزشکی معرفی کردند. نحوه استفاده بالینی از این روش را شخصی بنام Downs  در سال ۱۹۴۸ معرفی کرد.

آنالیز سفالومتریک

آنالیز تصاویر سفالومتریک به معنای اندازه گیری های میلی متریک و زاویه ای در ابعاد صورت، فکین و جمجمه با استفاده از الگوریتم های خاص جهت رسیدن به یک منظور تشخیصی تعیین شده  است که در واقع آن ها را برای کار برد های بالینی رمز گشایی می کند؛ آنالیز های گوناگونی در این زمینه وجود دارد هر آنالیز اهداف بخصوصی را دنبال می کند. آنالیز های گوناگون همراه با موارد استفاده آن ها در ذیل آورده شده اند:

  1. آنالیز تشخیصی مثل: آنالیز DOWNS
  2. آنالیز تنظیم طرح درمان مثل: آنالیز STEINER
  3. پیش بینی رشد سفالوگرام های متوالی، سفالومتری های کامپیوتری روش VTO که توسط Moldaway معرفی شد.
  4. جراحی های ارتودنتیک – آنالیز (COGS, Burstone)
  5. ارزیابی بافت نرم – بسیاری از این آنالیز ها قابل استفاده اند مثل: Steiner Burstone Ricketts ,Meredith Holdaway و غیره
  6. مطالعه تقارن – آنالیز Ricketts
  7. افتراق میان رشد و اثرات درمان – آنالیز Ricketts

 

اگر چه این روش ها بسیار استاندارد شده و دقیق هستند نحوه تعیین نقاط و دقت انجام اندازه گیری های طولی و زاویه ای تا حدود زیادی می تواند تحت تاثیر کاربر قرار گیرد، به عبارتی تکرار پذیری محاسبه این اعداد می تواند کاملا وابسته به کار بر باشد. به همین علت ما در مرکز تصویر برداری دکتر بوشهری آنالیز ها را با استفاده از نرم افزار و توسط هوش مصنوعی و تحت نظارت کاربر انسانی انجام می دهیم تا دقت و تکرار پذیری آن را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش دهیم.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *